Ziętek, Sierpień 80: w PGG dobre jest to rozwiązanie z zespołem monitorującym
m600xd

Już na kolejnych zespołach monitorujących – w lipcu oraz na następnym posiedzeniu – będziemy rozmawiać na temat rozwiązań płacowych, które pozwolą na wypłatę dodatkowych środków – mówi dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Jak ocenia Pan efekty spotkania 13 czerwca przedstawicieli związków zawodowych z zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim na tematy płacowe?

26 czerwca obradował będzie Zespół Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

- To bardzo dobre rozwiązanie, że zespół monitorujący będzie miał w Polskiej Grupie Górniczej decydujący głos w kwestiach związanych ze sprawami płacowymi. Ocena tego zespołu pozwoli na przyjęcie oczekiwanych przez załogi górnicze rozwiązań.

Mam nadzieję, że już najbliższy zespół, który zbierze się 19 czerwca, przyniesie pierwsze efekty.

Czy nie ma Pan wrażenia, że zarząd PGG będzie chciał rozmawiać o kwestiach płacowych dopiero po zakończeniu tego roku?

– Nie. Myślę, że wcześniej. Już na kolejnych zespołach monitorujących – w lipcu oraz na następnym posiedzeniu – będziemy rozmawiać na temat rozwiązań płacowych, które pozwolą na wypłatę dodatkowych środków. Dyskutowana będzie również sprawa przywrócenia czternastki, jeśli wyniki finansowe firmy będą na to pozwalały.

A na razie – głównie ze względu na wysokie ceny węgla – wszystko na to wskazuje.

Rozmawiał: Jerzy Dudała