Niech menedżerowie górniczy powiedzą, dlaczego branża nie wykorzystuje swych szans
fot. YouTube
fot. YouTube

Obniżanie kosztów w górnictwie to proces, który praktycznie został zakończony – podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

Czy według Pana jesienią i zimą tego roku czeka nas zwiększony import węgla ze względu na niedobór surowca z polskich kopalń?

- Już kilkakrotnie mówiłem o tym, że węgla w Polsce zabraknie szybciej niż ktokolwiek się tego spodziewa i że nie jest to perspektywa najbliższych kilku lub kilkudziesięciu lat, lecz bardzo nieodległej przyszłości.

Już w tym roku będziemy mieli z tym ogromny problem, a w przyszłym ta sytuacja jeszcze się pogorszy. Po uruchomieniu bloków energetycznych w Opolu będzie nam brakować węgla i będziemy zmuszeni do jego sprowadzania, niestety w głównej mierze z Rosji.

Jak ocenia Pan obecną sytuację na rynku węgla?

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości niewątpliwie zdołał uporządkować sprawy w górnictwie i energetyce otwierając przed branżą węglową nowe perspektywy.

Sprzyja temu dobra koniunktura na rynku węgla, co sprawia że wyniki ekonomiczne spółek węglowych poprawiają się. Niestety w mojej opinii nie wykorzystujemy tych szans w maksymalnym stopniu, nie sprawiając tym samym, że przychody spółek węglowych rosną tak, jak należałoby tego oczekiwać.

Obniżanie kosztów w górnictwie to proces, który praktycznie został zakończony. I mamy tutaj niewielką rezerwę wynikającą głównie z kwestii zlecania usług na zewnątrz.

W jakim kierunku należy podążać?

– Przyszłością branży jest zwiększanie przychodów poprzez zwiększanie wydobycia i większą sprzedaż węgla.

Jest ku temu okazja, ponieważ nie ma problemu ze zbytem węgla a nawet zaczyna go brakować.

Dlaczego jednak nie wykorzystujemy tej okazji – to pytanie, które należy zadać menedżerom górniczym.

Rozmawiał: Jerzy Dudała