Kopalnia Sośnica osiąga dobre wyniki i myśli o ich podtrzymaniu w 2018 roku
Kopalnia Sośnica osiąga dobre wyniki i myśli o ich podtrzymaniu w 2018 roku

W kopalni Sośnica mają powody do świętowania. Kopalnia dobrze sobie radzi, choć nie tak dawno wielu spisało ją na straty.

Fot. PGG. mat. pras.

W należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Sośnica mogą być usatysfakcjonowani z rezultatów osiągniętych w mijającym roku. A szefostwo kopalni wierzy, że również i grono niedowiarków przekonało się wreszcie, że Sośnica może sobie dobrze radzić i osiągać korzystne wyniki w dłuższej perspektywie czasowej.

  • W kopalni Sośnica, obchodzącej w tym roku stulecie funkcjonowania, mają duże powody do radości.
  • Dyrektor kopalni Dariusz Rębielak podkreśla, że mijający rok ma dla KWK Sośnica szczególne znaczenie.

- Na ubiegłorocznej Barbórce przekazałem informację o złych wynikach techniczno-ekonomicznych osiąganych przez naszą kopalnię. Poinformowałem też, że ostatni kwartał 2016 roku był przełomowy i  napawający optymizmem na rok 2017 – zaznaczył Rębielak, cytowany w magazynie Polskiej Grupy Górniczej.

– Wielu uważało wtedy, że jest to chwilowa zmiana na lepsze. Mam nadzieję, że udowodniliśmy wszystkim niedowiarkom, że kopalnia Sośnica może być rentowna w długim okresie, a  dowodem na to są wyniki roku 2017. Wydobycie bowiem wzrosło o  ok. 55 proc., wydajność o ok. 60 proc., zaś koszt jednostkowej produkcji spadł o ok. 40 proc. – dodał.

Dyrektor Rębielak wsakzał, że dobre wyniki są zasługą ludzi pracujących w  kopalni.

– Niepopełnianie błędów w  planowaniu, myśl inżynieryjna kadry, odpowiednia organizacja pracy i wyciąganie szybkich wniosków przy nietuzinkowym zaangażowaniu całej kopalni to droga do sukcesu – zaznaczył.

W Sośnicy wiedzą, że przed nimi jeszcze większe wyzwania. Rozcięte zostały kolejne ściany, na których trzeba utrzymać osiągnięte w  2017 roku wyniki.

– Mobilizujemy się wzajemnie i pracujemy w obliczu pokory dla natury i niespodziewanych sytuacji – wskazał dyrektor Rębielak, cytowany w magazynie PGG.

Na dobre rezultaty kopalni Sośnica zwrócił też uwagę w niedawnym wywiadzie dla portalu WNP.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

– Musimy wydobywać węgiel coraz głębiej, w coraz trudniejszych warunkach, a górnictwo nie wybacza żadnych błędów. Ale ja wierzę, że z tym sobie poradzimy, bowiem to zależy tylko od nas. Trzeba dokonać kilku roszad personalnych, ale w górnictwie jest dość znających się na rzeczy ludzi, którzy potrafią stawić czoła takim wyzwaniom – podkreślił Bogusław Ziętek.

– Wystarczy tu podać przykład kopalni Sośnica należącej do Polskiej Grupy Górniczej, która na przestrzeni ostatnich 10 lat była jedną z najgorszych kopalń w polskim górnictwie. A za 9 miesięcy tego roku wypracowała prawie 120 mln zł zysku netto. Warunek jak zawsze pozostaje ten sam. Trzeba podnieść wynagrodzenia w górnictwie i wyciągać wnioski – nie czekając, aż sytuacja stanie się beznadziejna – zaznaczył Bogusław Ziętek.